Fanny Blankers-Koen

latająca gospodyni domowa

 

Fanny Blankers-Koen była holenderską lekkoatletką, na Igrzyskach Olimpijskich w 1948 roku zdobyła cztery złote medale. Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ od lat była już mężatką i miała dzieci. W jej czasach normą było, że kobiety wycofywały się z profesjonalnego sportu, gdy zaszły w ciążę. Tymczasem Blankers-Koen wznowiła treningi dwa tygodnie po porodzie. Świat był zdumiony jej postawą.

„Oczywiście po wakacjach znów będzie cerować skarpetki męża. Ponieważ dobrze wie, że w życiu są ważniejsze rzeczy niż bieg na 80 metrów przez płotki w 11,2 sekundy. Nawet ważniejsze niż cztery złote medale”.

Holenderska gazeta „De Volkskrant” po Igrzyskach Olimpijskich w 1948 roku.

W latach 40. XX wieku świat sportu był zdominowany przez mężczyzn. Powszechnie uważano, że matki nie powinny uprawiać sportu. Było to związane z panującym w społeczeństwie przekonaniem, że kobiety powinny być gospodyniami domowymi.

Ale Fanny Blankers-Koen była uparta; nie widziała nic złego w kontynuowaniu swoich sportowych marzeń. Pokazuje nam, że możemy zmienić społeczeństwo po prostu będąc sobą. Blankers-Koen miała własne marzenia i cele, ale „po drodze” zmieniła sposób, w jaki postrzegane są kobiety. Dzięki wierności swojej pasji stała się wzorem do naśladowania dla wielu kobiet na świecie.

Status quo w czasach Fanny Blankers-Koen:

Na pierwszych Igrzyskach Olimpijskich w których udział wzięła Blankers-Koen (w 1936 r.) rywalizowało tylko 331 kobiet, obok 3632 mężczyzn.

Kobietom zakazano udziału w maratonach i niektórych innych dyscyplinach sportowych, ponieważ, według niektórych lekarzy, wysiłek spowodowałby wypadnięcie macicy.

W Holandii kobiety spędzały średnio od 60 do 70 godzin tygodniowo na pracach domowych.

„Moi rodzice uważali, że nie muszę chodzić do pracy, że mogę pracować w domu. To było dla mnie wygodne. W ten sposób mogłam trenować po południu”.

- Fanny Blankers-Koen

Obecnie

Elisabeta Rizea 

Elisabeta Rizea dołączyła do partyzanckiej walki z reżimem komunistycznym. Rumunia, lata 1940-1980.