Carmen Gheorghe

by romskie kobiety nie musiały być tylko gospodyniami domowymi

Carmen Gheorghe jest Romką mieszkającą w Rumunii. W czasach, gdy dorastała, romskie kobiety zmuszone były do bycia gospodyniami domowymi i matkami. Nauczyciele Carmen nie mieli żadnych oczekiwań wobec swoich romskich uczniów, więc dziewczyna została wysłana do szkoły krawiectwa. Wiedziała, że najsilniejszymi osobami w jej rodzinie były kobiety, dlatego Gheorghe postanowiła sprzeciwić się oczekiwaniom swojej społeczności. Pracowała w sklepach krawieckich i jednocześnie uczęszczała na zajęcia wieczorowe, aby ukończyć szkołę średnią, a następnie poszła na uniwersytet. Studiowała takie przedmioty jak historia Romów i gender, uzyskała doktorat z nauk politycznych. Obecnie pomaga romskim dziewczętom i kobietom zmieniać ich przyszłość.

„Romskie kobiety nie są bezsilne, ani nie mają niskiego poczucia własnej wartości. Po prostu nigdy nie są pytane: czego chcesz? co ty o tym myślisz?”.

– Carmen Gheorghe

Carmen Gheorghe zaczęła pracować i miała okazję wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Wróciła jednak do swojej wioski Mizil, gdzie założyła stowarzyszenie E-Romnja, pierwszą w Rumunii romską organizację feministyczną. Gheorghe umożliwia romskim kobietom samodzielne decydowanie o takich  kwestiach jak tożsamość płciowa, prawa kobiet (aborcja, równouprawnienie), mieszkalnictwo i rozwój lokalnej infrastruktury. Ma nadzieję, że współczesne romskie kobiety, które uczy o ich prawach i możliwościach, zainspirują również przyszłe pokolenia.

Status quo w czasach Carmen Gheorghe:

Romskie kobiety doświadczają licznych form dyskryminacji: od narzucania im tradycyjnej roli w rodzinie i społeczności po częste rasistowskie i seksistowskie ataki. Romskim kobietom systematycznie ogranicza się dostęp do pracy, opieki zdrowotnej, reprezentacji politycznej i publicznej.

„Ludzie muszą zrozumieć, że seksizm i patriarchalizm w społeczności romskiej są zwierciadłem równie seksistowskiego i patriarchalnego społeczeństwa”.

– Carmen Gheorghe

Obecnie

MELINA MERCOURI

gwiazda filmowa, która zaryzykowała wszystko, by walczyć z grecką dyktaturą wojskową. Grecja, lata 60. XX wieku.