Melina Mercouri

Melina Mercouri, gwiazda filmowa, która zaryzykowała wszystko, by walczyć z grecką dyktaturą wojskową.

Melina Mercouri była znaną aktorką, która występowała na Broadwayu, gdy 21 kwietnia 1967 r. w jej rodzinnym kraju, Grecji, doszło do zamachu stanu. Grupa wojskowych obaliła rząd, wprowadzając prawicową dyktaturę. Przeciwnicy polityczni byli więzieni, torturowani lub wysyłani na wyspy więzienne. Mercouri natychmiast przyłączyła się do walki z dyktaturą. Wykorzystała swoją sławę na całym świecie, aby informować opinię publiczną o tym, co dzieje się w Grecji. Prowadziła kampanię mającą doprowadzić do międzynarodowej izolacji przywódców dyktatury i ich upadku. Angażując się, ryzykowała życie i karierę.

„Urodziłam się Greczynką i Greczynką umrę. Pan Pattakos i czterej pułkownicy urodzili się faszystami i faszystami umrą”.

Melina Mercouri, kiedy odebrano jej greckie obywatelstwo

Melina Mercouri była jedną z najostrzejszych i najbardziej rozpoznawalnych krytyczek greckiej junty. Reżim skonfiskował jej majątek i pozbawił greckiego obywatelstwa. Wiele razy była atakowana fizycznie, a nawet próbowano ją zamordować. Kontynuowała jednak walkę: krytykowała reżim podczas przemówień publicznych, w wywiadach, nagraniach, organizowała marsze, koncerty i strajki głodowe. Po upadku reżimu w 1976 r. wróciła do Grecji, założyła socjalistyczną partię Pasok, a kilka lat później została pierwszą ministrą kultury.

Status quo w czasach Meliny Mercouri:

- Ludzie o lewicowych sympatiach byli prześladowani przez reżim. Niektórych zabijano, innych wysyłano na wyspy więzienne.

- Wolność prasy była ograniczona.

- Greccy komuniści zostali pozbawieni obywatelstwa.

„Nie dbam o siebie, dbam o ludzi w Grecji; ludzi w więzieniach, ludzi, którzy nie są wolni. Zależy mi na moim kraju”.

- Melina Mercouri

Obecnie

ILDIKÓ JUHÁSZ

organizowała tajne spotkania dla społeczności lesbijek i gejów, i pozwalała im być sobą. Węgry, lata 80. XX wieku.